Το  σχολείο μας με την βοήθεια των  γονέων και  με αφορμή την Αποκριά ,διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία ένα πολύ ευχάριστο  αποκριάτικο πάρτι,  με σκοπό οι μαθητές να διασκεδάσουν  και μέσα από  διάφορες δραστηριότητες  να μάθουν παίζοντας  και χορεύοντας.

Με το  ετήσιο  αποκριάτικο πάρτι,  που πραγματοποιήθηκε  την Κυριακή 3 Μαρτίου 2024, στο προαύλιο του σχολείου μας, ο Σύλλογος Γονέων και κηδεμόνων έδωσε την ευκαιρία σε μικρούς και μεγάλους  να μπουν στο ρυθμό του Καρναβαλιού. Ο προαύλιος χώρος γέμισε χρώματα με τις ευφάνταστες αποκριάτικες στολές, σερπαντίνες, κομφετί,   και παιδικές φωνές!

Η αποκριάτικη γιορτή διήρκησε 4 ώρες.  Οι μικροί μασκαράδες, είχαν  την ευκαιρία να παίξουν, να χορέψουν σε αποκριάτικους ρυθμούς και φυσικά να γευτούν τα νόστιμα σουβλάκια που πυρετωδώς ετοίμαζαν οι μπαμπάδες του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων .

Η προσέλευση ξεπέρασε κάθε προσδοκία,  αφού ακόμη και οι παλαιότεροι μαθητές μας που τώρα πια φοιτούν στο διπλανό μας Γυμνάσιο, όχι μόνο  μας τίμησαν με την παρουσία τους αλλά συμμετείχαν ενεργά σε όλα τα αποκριάτικα δρώμενα!!!

Όλοι μαζί επί ένα τετράωρο,  δεν βαρέθηκαν ούτε λεπτό και ξέφυγαν από τη ρουτίνα.

Μικροί  και μεγάλοι , μασκαρεμένοι  με πολύ διάθεση και κέφι,  μας θύμισαν   πολλούς χορούς από τη λαϊκή μας παράδοση που σχετίζονται με τις αποκριές και φυσικά η παρουσίαση των παιδιών έκλεισε  τυλίγοντας το πολύχρωμο γαϊτανάκι.

Η αναβίωση των παραδοσιακών εθίμων και ιδιαίτερα των χορευτικών παραμένει μέχρι σήμερα, πραγματικά, ένα εθιμικό «μνημείο»,  μια λυτρωτική «όαση ενάντια, στα ξένα πρότυπα του καρναβαλιού, και  εκφράζει τις αγωνίες και τις ελπίδες όλων μας  με την ανατρεπτική, χιουμοριστική  και «μαγική» διάθεση αυτών των ημερών.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης συντελέστηκε και η λαχειοφόρος αγορά .Έτσι  λίγο πριν τη λήξη πραγματοποιήθηκε  η κλήρωση όπου ανακοινώθηκαν   οι νικητές.  Τα έσοδα θα διατεθούν, όπως κάθε φορά, για τις ανάγκες του σχολείου .Γιατί τα παιδιά και το σχολείο χρειάζεται την στήριξη όλων των εμπλεκομένων .

Μαθητές, γονείς, κηδεμόνες και εκπαιδευτικοί, όλοι μαζί χαρήκαμε την  ημέρα αυτή  στον φιλόξενο χώρο του Σχολείου μας! Γέλια και τραγούδια αντηχούσαν στην ατμόσφαιρα και όλα γύρω ήταν φωτεινά, μαγικά και ονειρεμένα, τρυφερά και μεταξένια σαν τα όνειρα των παιδιών!

Γιατί αξίζει να αντέχουμε στα δύσκολα, να ανατρέπουμε τα αρνητικά δεδομένα με όλη τη δύναμη της ψυχής μας, να πιστεύουμε στο Καλό που κυοφορείται και να ζούμε με πληρότητα την κάθε στιγμή! Γιατί συμβαίνουν θαύματα, αρκεί να πιστέψουμε σε αυτά και να τα δημιουργούμε!

Ευχαριστούμε θερμά όχι μόνο τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, γιατί, για άλλη μια φορά, χωρίς να λογαριάζει κόπο και χρήματα, στάθηκε δίπλα μας με γενναιοδωρία και αγάπη, αλλά και όλους όσους  βοήθησαν για την επιτυχία της εκδήλωσης !!!!

Παίξαμε , χορέψαμε , γελάσαμε , γευτήκαμε τα υπέροχα σουβλάκια και εν ολίγοις περάσαμε υπέροχα και φύγαμε γεμάτοι αναμνήσεις! Γίναμε  όλοι μια παρέα και στο τέλος  διαπιστώσαμε πως οι όμορφες στιγμές γίνονται ακόμη ομορφότερες, με την κατάλληλη παρέα και τα αγαπημένα μας πρόσωπα.

Ευχόμαστε

ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ

, με υγεία, καλοσύνη, αγάπη, ελπίδα, έμπνευση ζωής και δημιουργίας,

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ

…  να περάσουμε ακόμη καλύτερα!

Μια μικρή γεύση από τον Αποκριάτικο χορό:

Νέα & Ανακοινώσεις