• Μαθήματα σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης

55o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Αγαπητοί γονείς, μαθητές & μαθήτριες

Με την ευχή όλοι να είστε υγιείς και δυνατοί, θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για τη διαρκή επικοινωνία και τη συμμετοχή σας στην προσπάθεια που κάνουμε όλοι να διατηρήσουμε για τα παιδιά μας την επαφή με το σχολείο και τους εκπαιδευτικούς του, μέσα από τη συμμετοχή στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση που επιχειρείται τις τελευταίες εβδομάδες, λόγω του Covid19. Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας καταβάλλουμε νυχθημερόν υπερπροσπάθεια να χρησιμοποιήσουμε εργαλεία εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, με πάρα πολλά προβλήματα, λόγω ελλείψεων σε εξοπλισμό, δυσχερειών στη σύνδεση με το διαδίκτυο.

Προγραμματίζουμε να ξεκινήσουμε στο σχολείο μας

και μαθήματα σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης ως εξής:

• Τηλεκπαίδευση στο 55ο. Συνοπτικός oδηγός για μαθητές και γονείς.

55Ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Εκπαίδευση εξ? αποστάσεως

Συνοπτικός Οδηγός

για γονείς & μαθητές

?Αρκεί ένας υπολογιστής, ένα tablet ή ένα έξυπνο κινητό.

Σταθείτε δίπλα στα παιδιά και οργανώστε τα.?

• Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικά με την τηλεκπαίδευση

Έχετε πρόβλημα; Ρωτήστε μας.

Υποβάλετε ερωτήσεις και αναφέρετε προβλήματα σχετικά με την εγγραφή και τη χρήση της πλατφόρμας τηλεκπαίδευσης e-me την οποία χρησιμοποιεί το σχολείο μας. Οι ερωτήσεις σας ομαδοποιoύνται και απαντώνται στον οδηγό συχνών ερωτήσεων (FAQ) παρακάτω:

- ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗΣ -

• Πρόσκληση για συμμετοχή στις ηλεκτρονικές τάξεις

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες

Το σχολείο μας αξιοποιεί την  ασύγχρονη εξ? αποστάσεως εκπαίδευση σύμφωνα με τις οδηγίες του ΥΠΑΙΘ και απευθύνεται σε όλους τους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας. Για την υλοποίηση αυτού του εγχειρήματος χρησιμοποιείται η πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης «e-me» η οποία είναι προσβάσιμη  στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-me.edu.gr

Για την εγγραφή των παιδιών στην πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης «e-me» δείτε πληροφορίες στους συνδέσμους παρακάτω:

Παρουσίαση - Οδηγίες εγγραφής στις ηλεκτρονικές τάξεις

Βίντεο - Οδηγίες εγγραφής στις ηλεκτρονικές τάξεις

• Δημιουργία μαθητικών λογαριασμών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Αγαπητοί γονείς,
    Σας ενημερώνουμε, ότι σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο που λάβαμε από το Υπουργείο Παιδείας σχετικά με την «ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ», το σχολείο μας θα ενεργήσει με σκοπό να διευκολυνθούν οι γονείς και οι μαθητές-τριες στην πρόσβαση σε ένα ασφαλές δίκτυο και στην παροχή ποιοτικών ηλεκτρονικών υπηρεσιών σ? αυτούς-ές μέσω του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου ως εξής:

• Επιστολή διευθυντή 55ου ΔΣ Θεσ/νίκης προς γονείς & κηδεμόνες

Αγαπητοί γονείς,

Όπως ήδη γνωρίζετε έχει ανασταλεί η λειτουργία όλων των εκπαιδευτικών μονάδων από την 11η Μαρτίου έως και την 24η Μαρτίου. Στη χώρα μας και σε άλλες χώρες παγκοσμίως αντιμετωπίζουμε, όπως πληροφορείστε, μια πρωτόγνωρη κατάσταση, μη γνωρίζοντας απόλυτα τις διαστάσεις της.