Εορτασμός Εθνικής Επετείου 25ης Μαρτίου 1821(2023-2024)

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο 55ο Δημοτικό σχολείο Θεσσαλονίκης,  σχολική εκδήλωση για την Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 και τον απελευθερωτικό αγώνα του Γένους με το κυρίαρχο σύνθημα «Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία».

Η εορτή άνοιξε με  ομιλία από την Διευθυντή  του σχολείου, κ. Αχιλλέα Αλτιντασίωτη,  για το νόημα της Εθνικής Επετείου. Κατόπιν έγινε η παράδοση της σημαίας στους μαθητές της  Στ2 τάξης. Οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο τμημάτων της  ΣΤ΄ τάξης,  μας παρουσίασαν  «Το χρονικό του Αγώνα»    κάνοντας ιδιαίτερη αναφορά στα κεντρικά γεγονότα και  στις θυσίες των προγόνων μας αγωνιστών,  για την ελευθερία την οποία είχαν στερηθεί για τέσσερις ολόκληρους  αιώνες.

Καθώς η ατμόσφαιρα του σχολείου άλλαξε και απέκτησε γαλανόλευκη όψη, τα παιδιά μας ντυμένα  με τις όμορφες παραδοσιακές τους στολές,  μας συγκίνησαν με την απαγγελία δημοτικών τραγουδιών, ποιημάτων μεγάλων μας ποιητών, μαρτυριών των πρωταγωνιστών και των περιηγητών της εποχής και τη δραματοποίηση στιγμών θυσίας και τόλμης  του αγώνα. Τίμησαν  με λαμπρότητα όλους τους Έλληνες και  τις Ελληνίδες, οι οποίες δεν υπήρξαν άβουλα όντα, που παθητικά υπέμειναν τη μοίρα τους. Δεν έσκυψαν το κεφάλι, δεν τούρκεψαν, δεν αλλαξοπίστησαν, αλλά αγωνίστηκαν και θυσιάστηκαν για μια ελεύθερη πατρίδα. Κέρδισαν τον σεβασμό μας για τη θυσία τους και ένα μεγάλο ευχαριστώ.

Τη γιορτή εμπλούτισαν για άλλη μια φορά τα όμορφα σκηνικά, τα διαχρονικά τραγούδια που δίδαξε και παρουσίασε η κ. Σκιαδαρέση Ειρήνη, μουσικός του σχολείου μας και φυσικά οι  υπέροχοι χοροί των παιδιών.

Την γιορτή επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί των τάξεων κ. Κανιούρας Γεώργιος,   η κ. Καρασσαβίδου Δέσποινα  και η κ. Τσαουσίδου Μαίρη,  εκπαιδευτικός φυσικής αγωγής του σχολείου μας.

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές του σχολείου μας για την άψογη παρουσία τους και στους εκπαιδευτικούς που επιμελήθηκαν την σύνθεση και παρουσίαση της γιορτής.

Χρόνια πολλά και καλά! Και του χρόνου!

Δείτε την πρόσκληση και το πρόγραμμα της γιορτής εδώ!

Νέα & Ανακοινώσεις