Εγγραφές μαθητών/τριών Α΄ τάξης σχολικού έτους 2020-2021

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Θέμα: «Εγγραφές μαθητών/τριών Α΄ τάξης σχολικού έτους 2020-2021».

Αρ.Πρ.: Φ.6/55081/Δ1/13-5-2020 εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Α. ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Οι αιτήσεις εγγραφών μαθητών/τριών της Α΄τάξης για το νέο σχολικό έτος 2020-2021 θα πραγματοποιηθούν από 15 έως 29 Μαΐου 2020.

Επισημαίνεται ότι τη σχολική χρονιά 2020-2021 στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2014 έως και 31-12-2014.

Β. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή των μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου για το σχολικό έτος 2020-2021 είναι τα εξής:

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Διευκρινίζεται ότι για την εγγραφή των μαθητών/τριών στο Δημοτικό Σχολείο δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από το Σχολείο.

2. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

3. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, (Α.Δ.Υ.Μ.) . Το έντυπο θα σας δοθεί από το Δημ. Σχολείο.

4. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας (ΠΡΟΣΟΧΗ στα όρια οδών τα οποία είναι αναρτημένα στην ιστοσελίδα του Σχολείου, www.55dim ? thess.thess.sch.gr ).

?  Ως αποδεικτικό στοιχείο για τη διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας θα γίνεται δεκτό ένα εκ των: Πρόσφατος λογαριασμός Δ.Ε.Η. ή τηλεφωνικού παρόχου ή εκκαθαριστικό φορολογικής δήλωσης.

5. Βεβαίωση Φοίτησης του Νηπιαγωγείου σας για την εγγραφή στο Δημοτικό που θα λάβετε από το Νηπιαγωγείο που φοίτησε ο μαθητής/τρια.

Γ. ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΡΩΙΝΗΣ ΖΩΝΗΣ

α. Προϋποθέσεις εγγραφής στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα:

Οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης, μπορούν να εγγραφούν στο προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων που θα λάβουν από το Σχολείο.

Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγραφούν:

1.      Οι μαθητές/τριες των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς/κηδεμόνες, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Δικαίωμα εγγραφής στο ολοήμερο δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα/κηδεμόνα ή κάρτα ανεργίας από τον άλλο. Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους ακόμα και αν δεν έχει εξοφληθεί.

2.      Οι μαθητές/τριες, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες όπως,

? πολύτεκνοι/τρίτεκνοι/μονογονεϊκές οικογένειες, γονείς/κηδεμόνες με χρόνιες παθήσεις/ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης/φυλακισμένοι,

? πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε κέντρα ή σε δομές φιλοξενίας του ελληνικού κράτους ή της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ και τα παιδιά τους φοιτούν σε σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης με εγγραφή στο πρωινό πρόγραμμα, και δεν είναι ενταγμένα στις λειτουργούσες Δομές Υποστληριξης Εκαπίδευσης Προσφύγων.

? Η εγγραφή των μαθητών/τριών που ανήκουν σε Ευάλωτες Κοινωνικές Ομάδες (Ρομά, προσφυγόπουλα) στο Ολοήμερο Πρόγραμμα γίνεται χωρίς προϋποθέσεις.

β. Προϋποθέσεις συμμετοχής μαθητών/τριών στο τμήμα Πρωινής Ζώνης (7:00-8:00): Στο τμήμα αυτό δικαίωμα συμμετοχής έχουν μαθητές/τριες οι οποίοι είναι εγγεγραμμένοι/νες και φοιτούν στο ολοήμερο πρόγραμμα.

Δ. ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΩΡΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Οι αλλοδαποί/πές μαθητές/τριες εγγράφονται στην Α΄  τάξη με ληξιαρχική πράξη γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό επίσημα μεταφρασμένο.

ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

Επισημαίνεται ότι, κατά την περίοδο των εγγραφών θα τηρηθούν τα απαιτούμενα μέτρα αποφυγής διασποράς του κορονοϊού, όπως αυτά έχουν ανακοινωθεί από τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (Ε.Ο.Δ.Υ.) (https://eody.gov.gr/covid-19-odigies-gia-ti-chrisi-maskas-apo-to-koino/).

Συστήνεται η χρήση μάσκας και η τήρηση  απόστασης των 2 μέτρων από άλλα άτομα Ως εκ τούτου, παρακαλείστε ως προς την πιστή τήρηση των προτεινόμενων μέτρων.

Ευστάθιος Μπουραντάς

ΟΡΙΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ 55ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 2020-2021